ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Haber Menüleri

Reklam

http://www.karadenizbayrak.com/52/img/olimpiyat.jpg

http://www.karadenizbayrak.com/52/img/CEB%C4%B0TESKT%C4%B0L.gif

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Ordu Nöbetçi Eczaneler

Reklam

http://www.karadenizbayrak.com/52/images/aliyelol.jpg

Gazeteci Ayşe Önal ın kızı Şafak  BM nin yardım meleği oldu

Gazeteci Ayşe Önal ın kızı Şafak BM nin yardım meleği oldu

Tarih 14 Kasım 2010, 02:59 Editör Ahmet Bayrak

Gazeteci Ayşe Önal ın kızı Şafak BM nin yardım meleği oldu

Gazeteci Ayşe Önal ın kızı Şafak BM'nin yardım meleği oldu

Kolu ve bacağı protezli Şafak'ın büyük başarısı...

Kolu ve bacağı protezli Şafak BM'nin sözcüsü

33 yaşında önemli bir koltuğa oturan Şafak, 8 ülkedeki evsizler, işsizler, engelliler ve göçmenler dahil olmak üzere yolu BM'den geçen herkesin derdine koşuyor
"Ben acayip iradeli ve mücadeleci biriyim" diyen bir insan bile 19 yaşında İsviçre'de geçirdiği tren kazasında bir bacağını ve kolunu kaybeden Şafak Pavey'le tanışınca hayretler içinde kalıyor. Bugün, 1996'da yaşadığı o korkunç kazayı olduğu yerde bırakıp, önüne bakan ve protez bacak ve koluyla yaşama sıkı sıkı tutunarak, "İşte azim! İşte yaşama sevinci..." dedirten Pavey'le yaptığım söyleşiyi keyifle okuyacaksınız.

* İran, Yemen, Suriye, Mısır, Cezayir, Irak, Afganistan, Afrika, İsviçre şimdi de Macaristan! Ne çok geziyorsun Şafak?
Evet benim için dostlar, "Şafak leyleği hep havada görür" derler. Şaka bir yana. Tabii ki bu gezmelerim benim Birleşmiş Milletler'deki görevlerimle alakalı. BM'de de işler tıpkı bizim Dışişleri Bakanlığı'ndaki gibi yürür. Belli bir süreden sonra tayinler çıkar, yeni görev alanları ve yeni rütbeler kaçınılmaz olur!

* Macaristan'a hangi rütbeyle tayin edildin?
Orta Avrupa'nın Dışişleri'nden Sorumlu Sözcüsü sıfatıyla. Vaav... BM adına konuşabilirsin yani artık!
Evet.

* Çok önemli bir görev bu. Dünyada kaç kişi bu title'a sahip BM bünyesinde?
Çok değil. Kurumumda 10 kişi. Diğerleri 50'li yaşlarda. Ben henüz 33 yaşındayım ve çok erken oturdum bu çaptaki kariyere.

* Kaç ülke olacak senin sorumluğunda?
Macaristan merkez olmak üzere 8 ülkeden sorumlu olacağım artık. Herhalde önümüzdeki 3 yıl trenlerin, uçakların, otobüslerin içinde geçecek hayatım. Macaristan'dan sürekli olarak Bulgaristan, Romanya, Polonya, Avusturya, Hırvatistan, Slovenya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ne ring yapacağım!

* Sorumluluk alanın ne?
Çok büyük ve ağır! Düşünsene 8 ülke, milyonlarca insan. Evsizler, göçmenler, işsizler, engelliler. Anlayacağınız yolu BM'nin yoluna düşen herkes. İnsan hakları problemleri olsun, sınır geçişleri, Türkiye ile de çok ilgili olan göç geçiş durumları filan. Bu ülkelerde çok büyük bir Roman problemi var. Çingeneler vatansız insanlar. Anlayacağın bayağı yorulacağım ben bu görevde. Ama buna rağmen çok mutlu ve gururluyum.

* Türkiye'den kaç kişi var BM bünyesinde?
BM bünyesinde 13 ajans var. Bazılarında hiç yokuz. Zannediyorum benim ajansımda 10 kişi var uluslararası çalışan. Diğer ajanslardaki tam rakamı bilemiyorum. Ama tüm dünyada bu rakamı geçmez. Mesela İnsan Hakları Komisyonu'nda hiç yokuz! UNICEF'te belki 5 ya da 10 adamımız var.

* BM'de çalışan Türkleri düşünürsek, senin geldiğin mertebe en yüksek mertebe mi?
Olur mu hiç? Hatta çok daha yeni emekli ettiğimiz Ekber Menemencioğlu en yüksek büro şefi, direktördü. Onun yolunu izleyeceğim. Benim için çok parlak bir örnekti.

* BM adına söz söylemek, yetkili olmak da büyük bir yük değil mi?
Ahhh... Evet! Az insana veriliyor bu görev. Çünkü konuşma yetkisi sizde! Yani BM adına konuşmak için kimseden izin almanıza, birilerine danışmanıza gerek yok! Buradan bakarsan ne kadar hassas bir görev olduğunu anlarsın sözcülüğün. Düşünsene... Olmayacak bir laf edip, dünya çapında bir krize de neden olabilirsin.

AKIL VE RUH
* Yeri geldi sorayım o halde? Vücudunun yarısıyla yakaladığın başarılardaki sırrın ne?
Hayatta bir şey yapmak tamamen değer yargıların ve dünyaya bakışınla ilgilidir. Kimisi kesesini, kimisi kalbini doldurmak ister. Ben kafamı doldurdum. Şimdi bu biriktirdiğimi başkalarıyla paylaşıp, başkalarının da hayatlarının dolmasına bir katkıda bulunuyorum. Kendi hedeflerimi koyarken oturup nelerim eksik diye düşünmüyorum ki... Bu dünya için hangi katkıları yapabilirim, kendimi nasıl donatabilirim ve işin neresinden tutabilirim diye düşünüyorum. Vücudunu çok geliştirmiş birisinin ruhu gelişmemiş olabilir. Ben akıl ve ruh el ele verdiğinde ciddi yollar alınabileceğine inananlardanım. Tecrübelerimizi ve elimizdekileri birbirimizle paylaşmazsak, geleceğe sahip olamayacağımızı düşünüyorum. Oysa hepimiz gelecekten sorumlu değil miyiz?

HERKESE ÖRNEK OLDU
Şafak Pavey, o korkunç kazayı geçirdiğinde daha 19 yaşındaydı. Yurtdışında eğitim görüyordu. Ama o kolu ve bacağını yitirdikten sonra yılmadı. Protezleriyle hedefine doğru yılmadan yürüyor.

Obama'yı bile ikna etti!

 "İnsan Hakları Çerçevesinde Engelli Hakları Anlaşması'nı, Başkan Obama'ya, eşinin hocasını ikna ederek imzalattık
* Duydum ki, ABD Başkanı Obama'nın gırtlağına çökmüşsün engelli hakları yasasını imzalatmak için.

Nerden duyuldu bu Allah aşkına. Evet, "İnsan Hakları Çerçevesinde Engelli Hakları Anlaşması"nı Obama'nın imzalamasında bir parçacık benim payım var.

* Çok mütevazısın. Anlat bize nasıl başardığını bu işi...
2.5 yıldır uğraşıyorduk. Obama'da, Bush'un sürekli eliyle ittiği bu anlaşmayı imzalamıyordu. Harward Üniversitesi ile özel bir proje yaptık. Projeyi hazırlayanlardan biri Michelle Obama'nın hukuk hocasıymış. O da engellidir ve tekerlekli sandalye kullanıcısıdır. "Eğer sen bu yazdıklarını Obama'ya imzalatamıyorsan yazık. Bu ilişkini kullanman gerekiyor. Yoksa imza atmayacak" dedim. Elini taşın altına koydu ve biz kampanyayı onun üzerinden başlattık. Sonunda da galip geldik.

* Yani, hocanın fendi, kocayı yendi durumu öyle mi?
Sadece o değil tabii ama büyük etkisi oldu. Laf aramızda o aralarda Obama, bir gafta bulundu. Bir TV programında şaka olsun diye, "Aman canım ben de paralimpik sporcusu gibi bowling oynuyorum" gibi bir şey söyledi. Tabii bir aşağılama vardı bu sözde. Bu gafını affettirmesi için de muhakkak bir şeyler yapması lazımdı!

* Bravo! Korkulur senden! Bu gidişle BM'nin genel sekreteri olursun!
(Gülerek) Bunu bana söylüyorlar ama bu Ban Ki-Moon 'un kulağına giderse çok kötü olur. Şaka bir yana, olabilir. Çünkü eskiden benim pozisyonuma gelmiş biri, daha sonra Ban Ki-Moon'un özel sözcüsü oldu. Her zaman sözcülere Genel Sekreter adayı gözüyle bakılır BM'de. Olmaz olmaz diye bir şey yok hayatta!

SEVİLAY YÜKSELİR  /Sabah

Bu haber 1532 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRKİYE GÜNDEMİ

CHP KONVOYUNA SALDIRI 17 YARALI

CHP KONVOYUNA SALDIRI 17 YARALI CHP KONVOYUNA SALDIRI 17 YARALI

AKDENİZİN KADIN DENİZCİLERİ İSTANBUL DA BULUŞUYOR

AKDENİZİN KADIN DENİZCİLERİ İSTANBUL DA BULUŞUYOR AKDENİZİN KADIN DENİZCİLERİ İSTANBUL DA BULUŞUYOR

Yazarlar

Bu Şehir21 Nisan 2011

Reklam Bantı

bayrak
HTML clipboard Bayrak

ANKET

ORDU DA HANGİ PARTİYE OY VERMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZTüm Anketler

Linkler

 
 
 
 
 
 
 
 
 

© Copyright - 2007 - Karadeniz Bayrak Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır, İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve videolar, sitemiz kaynak gösterilmek veya ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.
   RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Yonetici Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi